Home Bota VIDEO/ Paralajmëron Spanja: Do hyjmë në Katalonjë dhe do sundojmë me forcë

VIDEO/ Paralajmëron Spanja: Do hyjmë në Katalonjë dhe do sundojmë me forcë

0

“Qeveria spanjolle do të marrë kontrollin e Katalonjës dhe do ta sundojë drejtpërdrejt nëse udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont nuk heq dorë nga përpjekja për të ndarë rajonin nga Spanja deri të enjten në orën 10.00 të mëngjesit”, deklaroi sot zëvendëskryeministrja spanjolle, Soraya Saenz de Santamaria.

” Puigdemont ende ka mundësinë për të filluar zgjidhjen e kësaj situate, ai duhet t’i përgjigjet” po “ose” jo “deklaratës se pavarësisë,” tha Saenz de Santamaria në një konferencë shtypi ketë mëngjes.

Madridi i ka dhënë Puigdemont kohe deri të hënën në orën 10.00 për të sqaruar qëndrimin e tij mbi pavarësinë me një “Po” ose “Jo”, por udhëheqësi katalanas nuk pranon t’i përgjigjet drejtpërdrejt pyetjes, shtoi ajo./SYRI.net/

[Watch again] Spain’s deputy prime minister makes a statement on the Catalonia crisis.

Posted by Euronews English on Monday, October 16, 2017

© SYRI.net

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here