Home Kryesore Ja cila është qeveria e re Rama në Shtator, sipas Nikollë Lesit

Ja cila është qeveria e re Rama në Shtator, sipas Nikollë Lesit

0

Media e Nikollë Lesit “Koha Jonë”, duke ju referuar burimeve të saja të besuara pranë Edi Ramës ka botuar një listë me 15 emra, të cilët sipas saj do të përbëjnë kabinetin e ri të Ramës, në Shtator.

Gjithashtu burimet e kësaj media thonë, se do të ketë edhe një ristrukturim të qeverisë nëpërmjet bashkimit të disa ministrive aktuale dhe ndryshimit të mënyrës së funksionimit të disa agjencive në varësi të kryeministrit. Ja shkrimi i plotë dhe emrat e ministrave të rinj:

Edi Rama ka plot 77 deputetë që votojnë çka ndërmend të ndryshojë për strukturën e re të qeverisë. Por burime të besuara tregojnë se kryeministri Rama ka në plan të ndryshojë mënyrën e strukturës së ministrive.

Ndaj po përgatit me Fatmir Xhafën, njeriu ekspert për ligjet, projektet për ndryshimin e ministrive. Disa bashkohen në një ministri më të madhe sië ka në plan të ndryshojë krejt mënyrën e funksionimit të agjencive dhe institucioneve nën varësinë e qeverisë.

Qeveria e re, e cila po strukturohet për në shtator:

1-Edi Rama, Kryeministër

2-Saimir Tahiri, zv/kryeministër

3-Arben Ahmetaj, ministër Ekonomisë dhe Financave

4-Fatmir Xhafa, ministër i Brendshëm

5-Veton Surroi, ministër i Jashtëm dhe Integrimit

6-Pandeli Majko, ministër i Mbrojtjes

7- Olta Xhacka, ministre Mirëqenies Sociale, Rinisë Ehe emigrantëve

8-Halim Kosova, ministër i Shëndetësisë

9-Vasilika Hysi, ministre e Drejtësisë

10-Erion Braçe, ministër Bujqësisë dhe Mjedisit

11-Taulant Balla, ministër i Transporteve

12-Ervin Bushati, ministër i Turizmit dhe Territorit

13-Damian Gjiknuri, ministër Energjitikës

14-Fidel Ylli, ministër i sporteve

15-Elisa Spiropali, ministre e arsimit dhe kulturës

Mësohet se ka debate në grupin e punës nëse duhet një ministri e vetme për emigracionin që të merret direkt me emigrantët për hallet e tyre, por edhe për t’i regjistruar në mënyrë që në zgjedhjet e vitit 2021 të votojnë për zgjedhjet parlamentare. (syri.net)

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here